Największy w Polsce rebranding branży pogrzebowej

„Rynek pogrzebowy w Polsce skutecznie opiera się zmianom wizerunkowym. Trendy branżowe nie podlegają zasadom rewolucji – jeśli się zmieniają, to za sprawą powolnych ewolucyjnych procesów. Wykładnikiem przemian w branży są przemiany społeczne. Patrząc z perspektywy na rynek usług pogrzebowych wyraźnie widać, że komunikacyjnie pozostał w tyle za resztą biznesu rodzącego się na początku lat 90. Trzyma się na uboczu zmian kulturowych i społecznych. Na branżę nie wpływają nawet działania kościoła prowadzące do unowocześnienia form komunikacji (nowoczesna architektura, komunikacja z młodzieżą). Zasłania się wymogami tradycji, które nie mają odniesienia do rzeczywistych form wytwarzanych przez kulturę, historycznie i obecnie. Firma Koperski jest jedną z najstarszych na polskim rynku. Od samego powstania w roku 1937 po dziś dzień jest to firma rodzinna. Wyznacza jakość i kierunek zmian w polskiej branży pogrzebowej od wielu lat. Począwszy od jakości oferowanych usług, po obsługę klienta – działają zawsze na najwyższym poziomie.” – Możemy przeczytać na stronie UVMW  – ekspertów w dziedzinie identyfikacji wizualnej oraz designu.

To jeden z najtrudniejszych i najbardziej ryzykownych procesów, który w ostatnim roku przeprowadziliśmy w firmie. Rebranding tak znanej i zakotwiczonej w lokalnej społeczności marki to wyzwanie nie tylko dla wykonawców projektu, ale również dla firmy, która za nowym wizerunkiem musi stanąć murem. A zmian było wiele, choćby kojarzone od lat z przedsiębiorstwem Koperski różowe – tzw. materiały wrażliwe, czyli – nekrologi. Zmienione w bardziej jednolite, zgrane z wizualnym konceptem marki:

Będąc odpowiedzialnym nie tylko za zmianę wizerunku marki, ale również za przestrzeń, w której ten nowy kod wizualny będzie funkcjonował postanowiliśmy zwrócić się o pomoc do specjalistów. Kompleksowe podejście do tematu było tu kluczowe.

Dlatego efektem kilkumiesięcznych prac jest zmiana całego brandingu firmy – od wizytówek i materiałów papierowych zaczynając, przez oklejenie samochodów czy banery na budynkach (wdrażane stopniowo). Niezmiernie cieszy nas fakt, że mieliśmy możliwość współpracy z tak profesjonalnym zespołem, który wykazał się nie tylko rzetelnością, ale także zainteresowaniem i ciekawością wobec niełatwej branży, których efektem była szczegółowa analiza środowiska. O czym więcej możecie Państwo przeczytać w stworzonym specjalnie dla naszego przykładu case study na stronie UVMW. To zaszczyt móc rozwijać się na światowym poziomie i korzystać z wsparcia profesjonalistów, a tym samym zmieniać oblicze branży, która towarzyszy ludziom w najtrudniejszych chwilach. Wszak współpraca ta jest pierwszym przykładem gdy branża pogrzebowa współpracuje na tak szeroką skalę ze specami od wizerunku. To dla nas kolejny krok, który przybliża nas do zachodnich wzorców świadczenia usług pogrzebowych.

Dziękujemy tym samym wszystkim osobom odpowiedzialnym za projekt:

Creative Direction: Jacek Walesiak, Robert Mendel
Art Direction: Jacek Walesiak, Robert Mendel, Michał Małolepszy
Graphic Design: Michał Małolepszy, Marta Czuban, Jacek Walesiak

którzy sprawili, że udało nam się przejść przez ten trudny i skomplikowany proces odświeżenia wizerunku. Wypada wspomnieć, że proces zmiany wizualnej strony firmy został przeprowadzony sprawnie i skutecznie.