Postęp prac budowlanych, modernizacyjnych prosektorium przy ulicy Waryńskiego

 

Firma KOPERSKI, działająca od 30 lat na terenie Żyrardowa i okolic, nieustannie rozwija się, pragnąc sprostać oczekiwaniom naszych klientów, zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji. Dynamikę i stały rozwój firmy obrazuje trwająca od sierpnia 2020 modernizacja, rozbudowa i przebudowa istniejącego budynku prosektorium przy ulicy Waryńskiego 7.

Autorem projektu budowlanego jest Pani mgr inż. arch. Katarzyna Wrońska, autorka wszystkich projektów na podstawie których powstały budynki naszej firmy.
Ostateczny projekt elewacji oraz wnętrz kaplic nadała grupa autorów składająca się z Marcina Urbanka, Piotra Michalewicza oraz Łukasza Mieszkowskiego, znanych min. z takich realizacji jak projekt upamiętnienia ofiar obozu zagłady w Sobiborze oraz upamiętnienia miejsca odnalezienia Archiwum Ringelbluma na Nowolipkach.

Swoim charakterem projekt nawiązuje do tradycji firmy. Drewniane wykończenia wewnątrz budynku korelują z historycznymi początkami firmy, której korzenie sięgają przydomowego zakładu produkcji trumien założonego w 1937 roku w Mszczonowie. Głównym materiałem użytym do wystroju kaplic będzie drewno – kluczowe tworzywo z punktu widzenia naszej działalności i historii.
Do elewacji budynku użyty będzie materiał nawiązujący do oryginalnej czerwonej cegły nieodzownie utożsamianej z miastem Żyrardów i jego zabytkową zabudową. Projekt ma nowoczesny charakter lecz zachowuje także oryginalny element, czyli charakterystyczny dach z iglicą, który przez lata wpisał się w wygląd naszego centrum oraz pejzażu miasta

Nadrzędnym celem przyświecającym nam przy modernizacji jest zapewnienie jak najlepszych warunków zmarłym. Natomiast uczestnicy pogrzebu będą mogli przebywać w przestrzennych pomieszczeniach, by w zadumie i ciszy godnie pożegnać swoich najbliższych. Zarówno wnętrze jak i przestrzeń na zewnątrz obiektu zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić wszystkim maksymalną wygodę i komfort, nawet w obliczu zmiennych warunków atmosferycznych.
Budowa tak zaawansowanego kompleksu jest dużym wyzwaniem zarówno pod względem planistycznym, jak i logistycznym. Obecnie z dumą możemy powiedzieć, że prace budowlane postępują nad wyraz dynamicznie, gdyż po 5 miesiącach, konstrukcja została zakończona. Planowane całkowite oddanie budynku do użytku nastąpi przed końcem 2021 roku. Jesteśmy przekonani, że termin ten zostanie dotrzymany, a zmodernizowane centrum spełni oczekiwanie wszystkich.